HOŞGELDİNİZ

Hatay, coğrafi özelliği, doğal güzelliği ve kültürel önemi dolayısıyla insanlık tarihinin ilk dönemlerinden bu yana kesintisiz olarak, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde; geçmişten devraldığı kültürel birikiminin zenginliğiyle, medeniyetler uzlaşmasının yaşayan örneği olan bu toprakların insanları, geçmişte olduğu gibi, Türkiye ve Dünya’nın önde gelen şehirlerinden biri olma vizyonu doğrultusunda enerji ve heyecanla çalışmaktadır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” sözü ve geçmişe sahip çıkılmadan güçlü bir gelecek kurulamayacağı bilinciyle, Valilik olarak Hatay’ın sahip olduğu kültürel değerleri layık olduğu şekilde korumak ve yaşatmak adına fevkalade önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hatay Kültür Envanterinin yayınlanması, İlimizde gerçekleştirilen restorasyon faaliyetleri ve 2013 yılında açılması planlanan yeni Hatay Arkeoloji Müzesi bu önemli çalışmalardan bazı örneklerdir.

Hatay Arkeoloji Müzesi’nin sanal ortama taşınması Hatay’ın kültür varlıklarının hem korunması, hem de tanıtılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu önemli projeyi, gönüllü olarak yapmayı Valiliğimize teklif eden ve proje liderliğini üstlenen teknoloji dünyasının köklü kuruluşu IBM’e, bilgi veri tabanını hazırlayan Hatay Müze Müdürlüğü’ne ve yine gönüllü olarak IBM’in yanında yer alarak projenin hayata geçirilmesinde emeği olan tüm kişi ve kuruluşlara gönülden teşekkür eder, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.


M.Celalettin LEKESİZ
Vali

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ KOLEKSİYONU